Aktualności

Nowe życie objezierskiego domu kultury

Nowe życie objezierskiego domu kultury

W piątkowe popołudnie, w gronie parlamentarzystów, samorządowców, radnych rady miejskiej i seniorów, wojewódzkiego konserwatora zabytków, pracowników urzędu miejskiego, sołtysów obecnych i dawnych oraz zaproszonych gości Burmistrz Obornik Tomasz Szrama oficjalnie otworzył wyremontowany Dom Kultury w Objezierzu.

Inwestycję rozpoczęto w ubiegłym roku po pozytywnej decyzji i przyznaniu 792.214,83 zł dotacji w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wykonała ją firma RETRO-STYL sp. z o.o. z Poznania i partner JG-BUD Jana Grzybowskiego z Daszewic.

W ramach prac oczyszczono wnętrza z wystroju, jaki wprowadzono w latach 70. XX wieku, a także wymieniono wentylację i ogrzewanie. Wyremontowano również cały dach wraz z rynnami, a także zbudowano toalety wewnątrz budynku. Modernizację uzupełniło nowe wyposażenie i  oświetlenie.

 

Dziś budynek wygląda imponująco, tak, że i oficjalne otwarcie wymagało właściwej oprawy. Świetną akustykę wnętrza podkreślił Mariusz Kozłowski wraz z zespołem. A niezwykłą, pełną tajemnic i sporów historię tego miejsca i nierozerwalnie związanego z nim szambelana Stanisława Turno opowiedział Burmistrz Obornik Tomasz Szrama. On również oficjalnie przekazał budynek w zarząd Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Oborniki. Jej dyrektor, Mateusz Klepka zapewniał, że miejsce to będzie od teraz tętnić życiem, a to za sprawą dobrej współpracy z mieszkańcami i reprezentującą ich radną i sołtys Edytą Mikołajczak.

Zapowiedział również ważne czerwcowe wydarzenia, które planowane są już na czerwiec – Festiwal Literackie Objezierze oraz konferencję popularnonaukową poświęconą Adamowi i Franciszkowi Mickiewiczom.

Uroczystość swoją obecnością zaszczyciła również osoba, która od dzieciństwa związana była z Objezierzem – Wanda Arciszewska. To ona, w 1934 roku, w imieniu objezierskich dzieci uczestniczyła w pierwszym otwarciu objezierskiego domu kultury, zwanego wówczas Domem Katolickim.

 

Dom Kultury w Objezierzu ma służyć przede wszystkim mieszkańcom – podkreślali podczas otwarcia zaproszeni goście. Dlatego już tego samego dnia jego mury rozgrzała muzyka. Wspaniały, otwarty dla wszystkich koncert, w wykonaniu zespołu Brass Band Oborniki zachwycił publiczność. Energetyzujące dźwięki i wspaniała atmosfera potwierdziły, że miejsce to zostało stworzone właśnie po to, aby stanowiło centrum kulturalnego życia Objezierza.