Aktualności

Nowa odsłona Święta Niepodległości w Obornikach

Nowa odsłona Święta Niepodległości w Obornikach

Bieg, msza św., oficjalne obchody Święta Niepodległości na Rynku, przemarsz pod Obornicki Ośrodek Kultury, a tam piknik patriotyczny „Historia Oręża Polskiego” – takich obchodów 11 Listopada jeszcze u nas nie było!

W obliczu tradycji

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada to w naszym mieście powrót do ważnych wydarzeń historycznych, zarówno ogólnokrajowych, jak i tych regionalnych i lokalnych, które budowały przez wieki świadomość narodową, tradycję, szacunek do tych wszystkich, którzy poświęcali się działaniom na rzecz wolnej i niepodległej Polski. Obornickie obchody to zawsze okazja do spotkania z historią w sposób nie zawsze możliwy w szkołach, czy za pośrednictwem mediów.

Pobiegną za Ojczyznę

1200 osób wystartuje w tegorocznym Biegu Niepodległości, który  z Rynku wystartuje, o godz. 10.30. Bieg poprzedzą tradycyjnie biegi szkolne. Szczegóły

Część oficjalna na Rynku

Oficjalna część obchodów, rozpocznie się o godz. 13:00, mszą św. za Ojczyznę, odprawioną w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej. Po niej nastąpi uroczysty przemarsz na Rynek, gdzie pod pomnikiem św. Jana Pawła  II odbędzie się złożenie kwiatów – wzorem ubiegłych lat – jednej czerwonej, bądź białej róży. Po uroczystości wszyscy razem przeniesiemy się do Obornickiego Ośrodka Kultury.

UWAGA!

Delegacje pragnące złożyć tego dnia róże prosimy o rejestrację, do czwartku 9 listopada, w Biurze Promocji i Sportu UM tel. (61) 65 59 149 lub (61) 65 60 179.

Nowa odsłona

Chcemy przybliżyć niezwykle bogatą historię polskiego oręża, które na przestrzeni wieków walczyło o Polskę i strzegło jej bezpieczeństwa. Dlatego w dniu 11 listopada od godz. 14.00 zapraszamy do parku Obornickiego Ośrodka Kultury, gdzie grupy rekonstrukcyjne zaprezentują umundurowanie i uzbrojenie, gdzie będzie możliwość sprawdzenia umiejętności na strzelnicach, spróbowania wojskowej grochówki, kiełbasy z ogniska i z racji naszej wielkopolskiej tradycji, również rogala świętomarcińskiego. W parku zaprezentują się także szkoły, biorące udział w konkursie na zespołową charakteryzację historyczną, prezentującą strój, uzbrojenie kojarzone z wcześniej wylosowanym wydarzeniem historycznym. Nie zabraknie pieśni patriotycznych i animacji plastycznych dla najmłodszych.