Aktualności

Listopad Miesiącem Świadomości Męskich Nowotworów

Listopad Miesiącem Świadomości Męskich Nowotworów

Panowie z Urzędu Miejskiego włączyli się w akcję MOVEMBER, która ma na celu zwiększanie świadomości zdrowia intymnego mężczyzn. Panowie zapuścili wąsy w listopadzie, aby wzbudzić zainteresowanie tematem oraz na znak solidarności z mężczyznami, którym przyszło zmagać się z tymi nowotworami.

Pamiętajmy!
Rak to też męska sprawa. Badajmy się! I zachęćmy innych do regularnych badań! Wczesna diagnostyka może uratować życie.
https://mosznowladcy.pl/

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem mężczyzn w Polsce, a pod względem śmiertelności ustępuje wśród nowotworów tylko rakowi płuc. Średnio 48 mężczyzn każdego dnia otrzymuje w Polsce diagnozę raka prostaty. To nie wyrok, ale w 2021 r. 1 na 4 zdiagnozowanych mężczyzn miało już przerzuty! Polska jest jednym z niewielu państw w Europie, w których umieralność na nowotwór gruczołu krokowego wzrasta. Jeśli choroba zostanie zdiagnozowana wcześnie, możliwe jest pełne wyleczenie. Problem w tym, że rak prostaty wciąż jest wykrywany zbyt późno.
Rak jądra występuje rzadziej, jednak jego częstość także rośnie. O ile przy raku prostaty wiemy jak reagować na objawy, o tyle o raku jądra dowiadujemy się najczęściej przez przypadek, przy okazji jakiegoś urazu czy badań. Chorują na niego głównie młodzi mężczyźni, którzy nie przeprowadzają zalecanych badań, ignorują wczesne objawy, nie rozmawiają o chorobach, a w szczególności boją się rozmawiać o problemach związanych z ich układem moczowym.