Aktualności

Koniec problemów! Od poniedziałku rusza komunikacja

Koniec problemów! Od poniedziałku rusza komunikacja

W czwartek, 18 lipca w  trasę nie wyjechał żaden z autobusów gminnej komunikacji. Obsługująca nas firma Warbus – poprzedniego dnia wieczorem – poinformowała bowiem, że w związku z problemami finansowymi zawiesza kursy. Władze gminy przystąpiły natychmiast do prac nad wdrożeniem planu awaryjnego. Już tego samego dnia wszczęto rozmowy z potencjalnymi przewoźnikami, którzy objęliby zadania organizacji przewozów, po zerwaniu umowy z poprzednikiem. Warunkiem koniecznym postawionym przez gminę, było uruchomienie przewozów już od poniedziałku 29 lipca.

W dialogu udział wzięły trzy firmy, z których jednak ostatecznie ofertę przedstawiła tylko jedna. W konsekwencji zdecydowano o możliwości współpracy z firmą Arriva Bus Transport Polska, która prowadzi działalność przewozową od roku 1998 i jest jedynym w Polsce operatorem świadczącym usługi kolejowe i autobusowe na liniach miejskich, regionalnych i dalekobieżnych.

W obszarze regionalnej komunikacji autobusowej, Arriva funkcjonuje obecnie w obrębie 4 oddziałów w Polsce – Torunia, Chełmna, Kołobrzegu i Tczewa, jest również zaufanym partnerem w komunikacji miejskiej, realizuje kontrakty dla  Elbląga, Grudziądza i Warszawy, operując łączenie ponad 120 autobusami miejskimi. Od czerwca 2013 firma jest częścią Grupy Arriva, która świadczy usługi transportu pasażerskiego w 14 krajach Europy, zatrudniając ponad 60 tys. pracowników i realizując każdego roku 2,4 mld przewozów pasażerskich.

Zmiany w umowie, wymagały jednak zatwierdzenia przez Radę Miejską, która w środę, 24 lipca w trybie pilnym została zwołana na nadzwyczajną sesję. Radni podjęli decyzję dotyczącą zabezpieczenia środków na uruchomienie komunikacji i przewozy do końca bieżącego roku oraz na rok 2020 – do momentu rozstrzygnięcia postępowań przetargowych. Po pozytywnej decyzji rady, tego samego dnia Burmistrz Obornik Tomasz Szrama podpisał umowę z przewoźnikiem. Firmę Arriva reprezentował pełnomocnik spółki, menadżer projektu Grzegorz Janoska.

Dla oborniczan podpisana umowa oznacza koniec komunikacyjnego kryzysu już w najbliższy poniedziałek, 29 lipca. Wtedy to w trasy znów wyjadą autobusy. Ponadto umowa zapewnia utrzymanie dotychczasowych cen biletów i zachowanie wszelkich dostępnych ulg, w tym darmowej komunikacji dla osób posiadających Obornicką Kartę Seniora.

Zmianie nie ulegną też znacząco rozkłady jazdy, spółka przewiduje bowiem jedynie drobne korekty godzinowe. Szczegółowe rozkłady poznamy do końca tygodnia.