Aktualności

Gmina negocjuje z PKP w sprawie połączonych dworców

Gmina negocjuje z PKP w sprawie połączonych dworców

Od poniedziałku autobusy kursują już z nowego dworca autobusowego. Zakończono jednak dopiero część inwestycji w tym miejscu. Tę, za którą odpowiedzialna była Gmina Oborniki.

Druga część przedsięwzięcia zakładała, ze PKP PLK przebuduje linię kolejową oraz wybuduje nowy, znacznie wydłużony peron, tak aby mogły zatrzymywać się pociągi każdego typu.

PKP SA natomiast, po rozbiórce istniejącego budynku dworcowego Oborniki Miasto postawić miało całkiem nowy.  Budynek ten architektonicznie wzorowany miał być na istniejących już tego typu budowlach, np. w Mławie, gdzie pod jednym zadaszeniem znajdować miały się trzy strefy: pierwsza – obsługi pasażerów  (ze wspólnymi kasami zarówno dla dworca kolejowego, jak i autobusowego oraz toaletami), w strefie drugiej – komercyjnej znaleźć miało się miejsce na boksy sklepowe (np. kiosk, kwiaciarnię). Trzecia strefa to miejsce parku rowerowego. Wejście do nowo powstałego dworca miało być zwrócone w drugą stronę wobec obecnego, naprzeciw nowego dworca autobusowego a  oba dworce zintegrowane, w tzw. systemie door to door, dzielić miała jedynie droga, czyli wyłączony z ruchu fragment ulicy Młyńskiej.

Wszystkie trzy przedsięwzięcia razem miały zapewnić nowoczesny, zintegrowany system przesiadkowy. Jednak z uzgodnień wywiązały się jedynie Gmina Oborniki i PKP PLK. Są nowe tory i wydłużony peron, jest przestronny, nowoczesny dworzec autobusowy, zabrakło części deklarowanej wcześniej przez PKP SA, które wycofało się już w momencie gdy Gmina rozpoczęła inwestycję, na którą uzyskała wielomilionowe dofinansowanie.

Gmina nie kończy jednak tematu i negocjuje z PKP – oferuje, że może dołożyć pieniędzy na  postawienie budynku, w którym znajdą się toalety i poczekalnia. A w ostatecznym wariancie nawet sfinansować całość inwestycji, którą utrzymywać będzie PKP.

Czekamy na decyzję z PKP – wyjaśnia Krzysztof Nowacki, do tej pory zmuszeni jesteśmy do wprowadzenia rozwiązań tymczasowych. Zanim pojawi się nowy budynek na terenie dworca ustawione zostaną toalety mobilne i automaty z kawą, napojami oraz przekąskami.

Sprawą zainteresowały się tez media. Reportaż dotyczący naszego dworca można było obejrzeć w TVP3. 

http://poznan.tvp.pl/38416130/nowy-dworzec-autobusowy-w-obornikach