Aktualności

Formoza Challange vol. 3 za nami

Formoza Challange vol. 3 za nami

Gdy w Obornikach pojawiają się wozy pancerne i wojskowe pojazdy wraz z żołnierzami jednostki specjalnej Formoza, to znaczy że zaczyna się kolejna edycja biegu z przeszkodami Formoza Challenge. 

Kiedy to w roku 2016 wystartowaliśmy z pierwszą edycją biegu nie spodziewaliśmy się jeszcze, że podczas jej trzeciej edycji do Obornik zjadą się zawodnicy z całej Polski, aby rywalizować na jednym z na najlepszych w Europie torów motocrossowych. Trasa na dystansach 5 i 10 km, na której znalazło się ponad 50 przeszkód – tych naturalnych oraz specjalnie na te okazję zbudowanych i zaprojektowanych przez żołnierzy jednostki specjalnej.

Impreza, nad którą patronaty objęły m.in. Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Wielkopolski, Niepodległa.pl to jedyne tego typu wydarzenie, w które zaangażowana jest bezpośrednio jednostka specjalna Formoza. W tym roku już w sobotę zorganizowano pierwszą edycję nocną, a w niedzielę od rana zawodnicy rywalizowali w kategoriach 5 i 10 km, biegu ultra i biegu drużynowym. Dodatkowo po raz kolejny odbyły się biegi z przeszkodami dla dzieci, czyli Formoza Kids. Pomimo trudnej trasy i wielu wymagających przeszkód wszyscy ukończyli bieg szczęśliwie, a na mecie dopytywali się o kolejną przyszłoroczną edycję Formozy Challenge.

Ten bieg to duża promocja dla Obornik – mówi burmistrz Obornik Tomasz Szrama – to ożywienie dla miasta w branży kulinarnej i hotelarskiej. Już na tydzień przed biegiem miejsca hotelowe były porezerwowane dla uczestników oraz żołnierzy jednostki specjalnej Formoza. Gmina Oborniki będąc właścicielem toru motocrossowego pokazuje, że można go także wykorzystać na biegi, promując tym samym Oborniki w całym kraju.

Szczególne podziękowania za pomoc w przygotowaniu imprezy należą się: Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Oborniki, Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach, Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Obornikach, Obornickiemu Centrum Sportu, pracownikom Biura Promocji Urzędu Miejskiego oraz Grzegorzowi Mantykowi. 

Zwycięzcą biegu nocnego w kategorii kobiet została Agata Jakubowska z Poznania, a wśród mężczyzn Maciej Rutkowski ze Stegny. W niedzielnym biegu na 5 km zwyciężyła wśród pań Beata Skiba z Piły, a wśród panów Łukasz Hellwich z Międzychodu. W biegu na 10 km zwyciężali: Ewelina Kamińska z Poznania i Paweł Prądzyński także z Poznania. W biegu na 10 km kategoria ultra, czyli z atrapą karabinu i plecakiem zwyciężyli: Dorota Leśniak z Poznania i Krzysztof Kiełbowicz  z Gliwic. W biegu drużynowym zwyciężyła drużyna SPWLąd POZNAŃ. W pierwszym biegu dzieci zwyciężali: Helena Ruks z Obornik i Tomek Ławniczak z Zakrzewa. W drugim biegu dzieci zwyciężyli: Julia Naskręt z Kiełczewa i Dawid Zawadzki z Poznania.

Najlepsi oborniczanie w poszczególnych kategoriach:

  1. Bieg nocny: 1. Michał Łysakowski, Adam Kiwatkowski, wśród pań: Magdalena Namysłowska – Nowak, Sandra Figura 
  2. Bieg na 5 km: 1. Damian Stachowiak, Marek Dolata, wśród pań: Katarzyna Królska, Małgorzata Jaroszko
  3. Bieg na 10 km: 1. Krzysztof Stachowiak, Krzysztof Nowacki, wśród pań: Anna Nadstaga, Joanna Borowicz
  4. Bieg na 10 km ultra: 1. Krzysztof Zieliński, Szymon Czerwiński, wśród pań: Klaudia Koralewska,
  5. W biegu drużynowym najlepsza z Obornik była drużyna Krav Maga Oborniki