Aktualności

Dzięki pomocy urzędników przybywa dotacji w ramach programu Czyste Powietrze

Dzięki pomocy urzędników przybywa dotacji w ramach programu Czyste Powietrze

Właściciele domów jednorodzinnych chcący wymienić piec, wykonać przyłącze gazowe, ocieplić dom, wymienić okna lub drzwi zewnętrzne mogą skorzystać z dotacji w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Zainteresowanie programem od początku było ogromne, jednak wiele osób rezygnowało nie mogąc sprostać  skomplikowanym procedurom wnioskowym.

Z pomocą wyszedł Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Obornikach. Jego pracownice każdego dnia wyjaśniają zawiłości programu oraz udzielają pomocy praktycznej w wypełnieniu wniosku.

W okresie od 1 sierpnia do 13 października w tut. Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa zweryfikowano i przekazano do rozliczenia przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu 71 wniosków na łączną kwotę dotacyjną 799.132,67brutto (koszty kwalifikowane z ww. inwestycji opiewają na kwotę 1.857.589,09 zł brutto). W toku opracowywania jest kilkanaście wniosków. Wnioski te są w trakcie uzupełniania i nie zostały jeszcze oficjalnie złożone i zarejestrowane przez wnioskodawców.

Ponadto kolejnych kilkadziesiąt (nowa grupa wnioskodawców o niskich dochodach) od maja 2020 oczekuje na współpracę ponieważ trwa proces legislacyjny, którego efektem będzie nowe zadanie gminy w zakresie obsługi osób mogących przystąpić do tzw. zwiększonego poziomu dotacyjnego.