Aktualności

Dożynki zwieńczeniem tegorocznych plonów

Dożynki zwieńczeniem tegorocznych plonów

Rekordowa ilość delegacji wieńcowych reprezentujących sołectwa Gminy Oborniki przybyła w sobotę, 7 września do Bogdanowa, aby wspólnie dziękować za tegoroczne plony.

Gospodarz tegorocznych dożynek gminnych, sołectwo Bogdanowo, to jedna z największych miejscowości Gminy Oborniki pod względem powierzchni, jak i liczny mieszkańców, których przybyło szczególnie w ostatnich latach. Sołtysem Bogdanowa jest Mariusz Kozłowski, który wraz miejscowym Kołem Gospodyń Wiejskich oraz z mieszkańcami wykonali ogromną pracę przygotowując wieś do sobotnich uroczystości.

Dożynki rozpoczęła msza św. dziękczynna, sprawowana przez księży dekanatu obornickiego z ks. Dziekanem Józefem Kamzolem na czele. Później odbył się tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu członków zespołów Maniewiacy i Rożnowianie oraz młodych artystów. Punktem kulminacyjnym była prezentacja 41 dożynkowych wieńców. Z delegacjami sołectw witali się gospodarze dożynek, Burmistrz Obornik Tomasz Szrama oraz starostowie dożynkowi: Jolanta Nowicka oraz Stefan Stepka.

Po części obrzędowej rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez Obornicki Ośrodek Kultury i prowadzona przez Kajetana Ruksa. Na początek swój koncert wspominkowy zaprezentowali Maniewiacy i Rożnowianie. Wystąpiła również Obornicka Orkiestra Dęta oraz młodzi wokaliści Obornickiego Ośrodka Kultury.

Przedostatnim punktem programu był koncert zespołu Modesta Pastiche, a na koniec zabawiał zebranych zespół Pozoranci.

Podczas dożynek w Bogdanowie odbył się również konkurs przygotowany i przeprowadzony przez Lokalną Grupę Działania „Kraina Trzech Rzek” na najlepsze stoisko koła gospodyń wiejskich. W konkursie wzięło udział 5 KGW z Wargowa, Świerkówek, Nieczajny, Uścikowa i Bogdanowa. Komisja oceniająca postanowiła równorzędnie nagrodzić za zaangażowanie  i pięknie zaaranżowane stoiska wszystkie koła.

Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznego święta rolników należą się ogromne podziękowania, a w szczególności: mieszkańcom Bogdanowa wraz z sołtysem, radą sołecką, Kołem Gospodyń Wiejskich.

Ogromne podziękowania dla wszystkich artystów występujących na scenie, dla służb porządkowych, druhów Ochotniczych Straży Pożarnych, służb medycznych, Policji.

Podziękowania dla wszystkich, którzy stworzyli piękne dekoracje dożynkowe na terenie Bogdanowa, a także na tegorocznej scenie dożynkowej. Dziękujemy firmie Szkółka Traw z Sycyna, za użyczenie traw ozdobnych.

Dziękujemy Obornickiemu Ośrodkowi Kultury, Obornickiemu Centrum Sportu za pomoc w organizacji.

Dziękujemy Kołom Gospodyń Wiejskich, które prezentowały się podczas uroczystości.

 

Gmina Oborniki