Aktualności

Dobre prognozy do dalszej współpracy

Dobre prognozy do dalszej współpracy

28 czerwca  2001 r.  podpisano w pałacu w Objezierzu umowę o partnerstwie powiatów: Oborniki i Luchow- Dannenberg. I tylko od kreatywności, inicjatyw i aktywności  mieszkańców partnerskich powiatów zależy jak intensywnie rozwija się ta współpraca.

6 grudnia 2018 r. podczas wieczornicy patriotycznej i Mikołajek Sołectwa Objezierza druh Michał Kubisiak zapytał się o możliwość nawiązania współpracy i kontaktów  z jednostką OSP w zaprzyjaźnionym powiecie i gminie Luchow.

Zapytanie zostało przesłane do Claudii Lange, która natychmiast rozesłała pocztę z Objezierza do  poszczególnych jednostek OSP w Luchow i okolicy.

Już w styczniu br  przyszło zaproszenie dla delegacji OSP Objezierze do OSP Luchow. Gospodarze zabezpieczyli pobyt, program wizyty  i logistykę.

W piątkowy poranek  23 sierpnia 2019 r. wyruszyli z Objezierza pokonując trasę 515 km  druhowie : Michał Kubisiak, Błażej Matelski i Cezary Wota.

Przywitani zostali serdecznie przez władze samorządowe i druhów OSP Luchow. Po zakwaterowaniu, powitalnej kawie zwiedzono miasto zwane Paryżem Wendland – kraju Słowian i stanowisko zarządzania kryzysowego  – skupiającego i koordynującego działania służb ratowniczych  pogotowia DRK, straży pożarnej i obrony cywilnej THW słuchając szczegółowych objaśnień pełniącego dyżur Timo Witte  z FFW Gartow i komendanta OSP FFW Luchow – Dirka Bauera.

Pełen wrażeń dzień zakończył się udziałem w otwarciu Święta Miasta Luchow na wzgórzu zamkowym urozmaiconym  koncertem zespołu muzycznego Billerbeck.

W sobotę druhowie OSP Objezierze przemaszerowali w mundurach galowych  ulicami miasta  razem z  mieszkańcami  miasta i zaproszonymi gośćmi z Holandii.

Popołudniu zwiedzono punkt wsparcia  OSP Luchow zapoznając się z technicznym wyposażeniem jednostki i zasadami oraz procedurami funkcjonowania. Obejrzano  wszystkie pojazdy ratowniczo- gaśnicze.

Była też okazja do rozmów  i obejrzenie ćwiczeń w zakresie wymiany uszkodzonego węża  – jednej z trzech konkurencji  na powiatowych zawodach  OSP.

Wysłuchanie koncertu zespołu ABBA i tańce na scenie przy Ratskeller zakończyły  bogaty w program wizyty dzień.

W niedzielny poranek  udano się wspólnie z druhami z Luchow na powiatowe zawody  OSP do Karwitz niedaleko Dannenberg.

Gości powitał Klaus Bauck – Prezes Powiatowego Związku Straży Pożarnych w Luchow- Dannenberg.

Ponad 500 druhen i druhów,  60 startujących drużyn, 6 zespołów sędziowskich,  mnóstwo stanowisk  gastronomicznych,  gastronomiczna stodoła z bogatą ofertą ciast  przygotowanych przez KGW Karwitz i okolic, około setki pojazdów gaśniczo- ratowniczych wzięło udział w zawodach składających się z trzech modułów , gdzie mierzono skrupulatnie czas, zachowanie procedur i skuteczność działań: rozwinięcie  natarcia wodnego, wymiana uszkodzonego węża i precyzja poruszania się samochodów strażackich na torze przeszkód i parkowania.

Druhowie z Objezierza prowadzili dokumentację filmowo- fotograficzną i obserwowali przebieg poszczególnych  konkurencji  uzyskując szczegółowe informacje od gospodarzy.

Dla druhów FFW / OSP Wustrow przekazano pozdrowienia i kalendarz z zaprzyjaźnionego miasta Rogoźno.

Dyskutowano o możliwości zorganizowania w roku 2020 r. pierwszego wspólnego obozu treningowo – szkoleniowego  MDP z obu partnerskich  regionów na wzór trwających od roku  2013 r. letnich spotkań MDP Kłodawa i Oschatz. Gotowe wzory z Wielkopolski Wschodniej  są sprawdzone i zweryfikowane  w sierpniu br kontrolą przeprowadzoną przez Larysę Natic z Zarządu Krajowego Straży Pożarnych w Berlinie .

Wspólny posiłek regeneracyjny i pożegnalna kawa zakończyła program pierwszej historycznej wizyty OSP Objezierze w partnerskim powiecie i mieście.

Nawiązane kontakty i przyjaźnie są dobrą prognozą do rozwoju dalszej współpracy.

Adam Maliński