Aktualności

Oborniczanie odwiedzili holenderskie Emmen

Oborniczanie odwiedzili holenderskie Emmen

Młodzieżowy zespół folklorystyczny z Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza w Objezierzu odwiedził holenderskie miasto Emmen. Zaproszenie związane było z 70. rocznicą wyzwolenia holenderskiego miasta przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka.

Grupa młodzieży wraz z opiekunkami w Emmen gościła trzy dni (od 9 do 12 kwietnia). Wraz z nimi zaproszeni zostali dyrektor Zespołu Szkół w Objezierzu Roman Ostrowski, kierownik kształcenia praktycznego szkoły Edyta Mikołajczak, burmistrz Tomasz Szrama, wicestarosta Andrzej Okpisz oraz Małgorzata Ludzkowska- dyrektor Szpitala w Obornikach.

Goście z Polski zostali powitani w Centrum Kultury w Emmen. W piątkowy poranek,10 kwietnia oborniczanie udali się stolicy prowincji Drehnte  Assen, gdzie zwiedzali kilka budynków Drehnte College, w tym szkołę kształcącą mechaników pojazdów mechanicznych i wyścigowych (Formuła 1) , szkołę gastronomiczną, administracyjną i opiekunów osób starszych. Rolę przewodnika przyjął Arthur Heijnen. Zapoznano się także z bazą dydaktyczno- materiałową Drehnte College, a dyrektor Roman Ostrowski podziękował szkole za uzyskane w poprzednich latach meble szkolne.

Spotkanie Burmistrza Obornik Tomasz Szrama z zastępcą Burmistrza Emmen było pierwszą okazją do rozmów na temat samorządu i administracji w Polsce i Holandii. Tomasz Szrama zaprosił Burmistrza Emmen do złożenia wizyty w Obornikach.

W Domu Seniora  goście z Polski zostali zaproszeni na tradycyjny holenderski obiad, a następnie wzięli udział w uroczystych obchodach 70 rocznicy wyzwolenia Emmen.

Obok licznie zgromadzonych mieszkańców miasta przed pomnikiem żołnierzy polskich stanęły poczty sztandarowe , w tym Zespołu Szkół w Objezierzu.

Wśród honorowych gości znalazł się kombatant z I Dywizji Pancernej, płk Artur Krawczyk – Attache Obrony, Wojskowy, Morski i Lotniczy przy Ambasadzie RP w Królestwie Niderlandów, Królestwie Belgii i Wielkim Księstwie Luksemburga z siedzibą w Hadze, a także Burmistrz Emmen, Burmistrz Obornik, wicestarosta obornicki i dyrektor Zespołu Szkół w Objezierzu.

Uroczystość rozpoczęła się powitaniem przybyłych gości, odegraniem hymnów narodowych Holandii i Polski oraz melodii wojskowych, młodzież szkolna i harcerska  recytowała wiersze związane z historią Holandii w II wojnie światowej. Przed pomnikiem  złożono wieńce i wiązanki biało- czerwonych kwiatów, w tym wieniec z Obornik. Burmistrzowie Emmen i Obornik wygłosili okolicznościowe przemówienia.

Po zakończeniu uroczystości obejrzano liczne zabytkowe pojazdy wojskowe z roku 1945  oraz makietę Emmen z czasów II wojny światowej, obejrzano filmy o historii Polski i obozach pracy przymusowej dla więźniów i jeńców wojennych w dolinie rzeki Ems.

Młodzież z Objezierza zaprezentowała wiązankę polskich tańców ludowych.

Roman Ostrowski wręczył Krystynie Tibbe i Menno Vos oraz Aly i Fokke Sanders  statuetki przyjaźni jako symboliczne podziękowanie za dotychczasowe zaangażowanie na rzecz Zespołu Szkół w Objezierzu, wyrażenie wdzięczności za zaproszenie i przygotowanie wizyty młodzieży z Objezierza w Emmen.

W sobotę zwiedzano miasto. Zespół folkloryczny z Objezierza wystąpił dwa razy w centrum a po występach wykonano pamiątkowe zdjęcia przed charakterystycznym dla Holandii wiatrakiem. Sobotni wieczór to okazja do wspólnych rozmów, wspomnień o dotychczasowej polsko- holenderskiej współpracy i snucia dalszych planów.

W niedzielny poranek, po wzruszających pożegnaniach udano się do kraju, wspominając niezwykle serdeczną holenderską gościnność i otwarte holenderskie serca. Każdy otrzymał ziarno słonecznika, aby zasiać w swoim kraju i na bieżąco relacjonować etapy rozwoju zasianej przez siebie rośliny.