Aktualności

Miasto nocą vol. 3 już za nami

Miasto nocą vol. 3 już za nami

Noc Muzeów, niem. Lange Nacht der Museen, ang. Museums at Night – jest to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych – tłumaczy Wikipedia. A jak zrobić noc muzeów w mieście, gdzie muzeum nie ma swojego budynku? Bez problemu – poza nim! Oborniki to miasto wielowiekowej tradycji, ciekawych i fascynujących miejsc, choć czasami niedostępnych na co dzień. Ponadto takie plenerowe zwiedzanie doskonale wpisuje się w nowoczesne formy prowadzenia muzeum, polegające m.in. na otwieraniu się na alternatywne formy komunikacji, wprowadzaniu nowych technologii, czy organizacji innowacyjnych działań edukacyjnych.

Dwa lata temu po raz pierwszy postanowiliśmy wprowadzić taką formę Nocy Muzeów u nas w Obornikach. Sami byliśmy ciekawi, czy forma ta spotka się z zainteresowaniem mieszkańców. To był strzał w dziesiątkę! Kolejny rok potwierdził, że idea niezwykle przypadła do gustu zwiedzającym, a miejsca na tegoroczną edycję rozeszły się praktycznie w mgnieniu oka. Bardzo nas to cieszy, a jednocześnie już teraz mobilizuje do rozważenia różnych możliwości na przyszłoroczną edycję – wyjaśnia Krzysztof Sroka, kierownik Referatu Promocji UM.

W tym roku oborniczanom zaproponowano trzy zupełnie odmienne lokalizacje. Pierwszym z nich było nieczynne uzdrowisko w Miłowodach. Opustoszały budynek przysparzał zwiedzających o dreszcze grozy, a psychodeliczna muzyka tylko potęgowała to wrażenie. W rolę przewodnika wcielił się Krzysztof Nowacki, który przybliżył bogatą historię tego niezwykłego miejsca. Punkt drugi to obornicka komenda Państwowej Straży Pożarnej. Tu pałeczkę przejęli strażacy, z ich pełnych pasji prezentacji można było dowiedzieć się jak wygląda ich codzienna, niebezpieczna praca, ale i szkolenia, treningi, przygotowania do akcji. Ostatnie z miejsc to siedziba spółki CEDC, popularnie nazywana Bolsem, gdzie rozlewane są znane na całym świecie marki wódki. Firma przestrzega bardzo przepisów dotyczących promocji alkoholu, w związku z czym nie było możliwości zwiedzania zakładu przez niepełnoletnich. Specjalnie dla nich oborniccy harcerze przygotowali atrakcje na znajdujących się opodal Żwirkach. Finał tegorocznego zwiedzania do samego końca miał być niespodzianką. Był bowiem wyjątkowy, jak miejsce, w którym się odbył. Pod osnową nocy, gęstą dębiną przemaszerowano do młyna w Kowalewku, gdzie przy dźwiękach Brass Bandu i poczęstunku ufundowanym przez LGD Krainę Trzech Rzek zakończono tegoroczną edycję.

W imieniu Referatu Promocji Urzędu Miejskiego oraz Obornickiego Ośrodka Kultury pragniemy podziękować serdecznie właścicielom zwiedzanych obiektów.
Pani Dyrektor Izabeli Grzybowskiej za udostępnienie budynku należącego do szpitala w Kowanówku, komendantowi bryg. Sławomirowi Zdrence, za umożliwienie zwiedzania komendy oraz strażakom za niezwykle ciekawe, barwne pokazy. Panu Andrzejowi Żmudzkiemu, dyrektorowi CEDC Sp. z o.o. i jego pracownikom za możliwość odwiedzenia firmy oraz prezentację zakładu. Za nieocenioną pomoc Harcerzom z Komendy Hufca ZHP w Obornikach, a także Państwu Agnieszce i Rafałowi Adamczykom, właścicielom Młyna w Kowalewku za udostepnienie obiektu oraz osobiste zaangażowanie w organizację finału imprezy. A także Lokalnej Grupie Działania Kraina Trzech Rzek za ufundowanie poczęstunku dla gości.
Podziękowania kierujemy również do wszystkich innych, nie wymienionych z nazwiska, którzy zaangażowali się w przeprowadzenie tego wyjątkowego przedsięwzięcia.