Aktualności

Już wkrótce targowisko zmieni się nie do poznania!

Już wkrótce targowisko zmieni się nie do poznania!

W środę, 11 października Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego poinformował o przyznaniu Gminie Oborniki prawie miliona złotych dofinansowania na przebudowę targowiska miejskiego.

Mimo rosnącej ilości dużych, wielkopowierzchniowych sklepów, centrów handlowych, które oprócz możliwości zakupów wszelkich towarów oferują również wiele innych atrakcji, targowiska i bazary cieszą się na szczęście niemalejącym powodzeniem. Obornickie targowisko ożywa w każdy czwartek, kiedy to trudno przejechać chociażby ulicą Chłopską, czy znaleźć miejsce parkingowe. Robienie zakupów w czwartki na targu to w wielu rodzinach tradycja, a przede wszystkim okazja do nabycia zdrowszych, czy tańszych produktów od rodzimych producentów. To dzięki takim targowiskom wiele osób ma pracę, rozwija się drobna przedsiębiorczość, a rolnikom czwartkowy targ umożliwia zbyt swoich produktów.

Stan obornickiego targowiska nie spełnia niestety nie tylko norm estetycznych, ale także bezpieczeństwa i komfortu, zarówno handlujących jaki i kupujących. Dlatego Gmina Oborniki zauważające te problemy, przystąpiła do prac projektowych i przygotowawczych, których efektem ma być nowoczesny plac handlowy, wyposażony w to wszystko, co jest niezbędne w osiągnięciu poziomu na miarę XXI w.

Przygotowany projekt zakłada przebudowę  istniejącego budynku administracyjno-socjalnego, rozbiórkę mniejszego budynku, który dzisiaj pełni rolę przebieralni, budowę zadaszonych wiat handlowych o łącznej ilości 163 stanowisk. Ponadto planuję się wyznaczenie ścieżek pieszych, dróg manewrowych o raz dogodnych dojść z ulicy Chłopskiej. W projekcie ujęto przebudowę sieci kanalizacji deszczowej oraz modernizację oświetlenia. Całość ma być również objęta monitoringiem.

Gmina na przebudowę pozyskała dofinansowanie w ramach operacji „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów”. Na etapie przygotowania dokumentacji, oraz aplikowania o środki zewnętrzne, obornicki samorząd mógł liczyć na pomoc Posła na Sejm RP  Krzysztofa Paszyka i Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego, z którymi Burmistrz Obornik Tomasz Szrama spotkał się  w czwartek, 7 września, między innymi odwiedzając wspólnie funkcjonujący w tym dniu targ.

Nasze targowisko znajduje się obecnie w zarządzie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Jego powierzchnia w całości to około 1,5 ha, z czego niespełna 1000 m2  to część użytkowa, reszta to tereny zielone. Co czwartek handluje tu ponad 160 osób. Bardzo zależy nam aby osoby te (w większości oborniczanie) zyskały godne warunki do pracy. Aby mogli rozwijać przedsiębiorczość, sprzedawać swoje produkty w realiach godnych rozwijającego się, europejskiego miasta jakim są Oborniki. Zależy nam również, aby teren ten nadal w każdy czwartek tętnił życiem. Klienci obornickiego targu to nie tylko ludzie starsi, przywiązani do tradycji bazarowych zakupów, ale i to coraz częściej młodsi, ceniący jakość oferowaną przez lokalnych producentów. Chcemy aby nasze targowisko było nowoczesne, przyjazne wystawcom i stale otwarte na nowych klientów. Chcemy aby zdobiło nasze miasto –podkreślał burmistrz.