Aktualności

Zapraszamy na Dożynki Gminne w Objezierzu

Zapraszamy na Dożynki Gminne w Objezierzu

Tegoroczne Święto Plonów odbędzie się 6 września w  Objezierzu. W malowniczej scenerii wsi zaplanowano wiele atrakcji, mających przybliżyć mieszkańcom niezwykłe dzieje i unikatowy charakter tej miejscowości. Nie zabraknie jednocześnie tradycyjnego obrzęd, ciekawych animacji dla najmłodszych, a na finał zabawy tanecznej w rytmach dance.

Szanowni Państwo!

Zapraszam Państwa serdecznie na tegoroczne Dożynki Gminne, które tym razem odbędą się w Objezierzu, miejscowości o niezwykle bogatej, sięgającej XII wieku historii i kulturze. W miejscu, gdzie przed laty gościli wielcy poeci: Mickiewicz, Niemcewicz, Kraszewski, Syrokomla, czy Pol. We wsi o unikatowych walorach krajobrazowych i silnie zakorzenionej tradycji rolniczej. To tu działa bowiem Technikum Rolnicze, wchodzące w skład zarządzanego przez Gminę Zespołu Szkół. Jego absolwenci od lat szczycą się pozycją liderów w rolniczej branży. Jakie jeszcze jest Objezierze? Przekonacie się Państwo sami odwiedzając tę wyjątkową miejscowość w niedzielę, 6 września. Zapraszam zatem do wspólnego dziękowania za zebrane plony i honorowania wszystkich, dzięki którym na naszych stołach nie zabraknie darów pól, ogrodów, łąk i sadów. Zapraszam na Dożynki Gminne 2015!

 

Burmistrz Obornik

Tomasz Szrama

 

plakat

 

STAROSTOWIE DOŻYNKOWI

Ceremoniom dożynkowym przewodniczą starościna i starosta dożynkowi, którzy tego dnia są przedstawicielami wszystkich rolników, dziękujących za obfitość pól i sadów. Tegoroczne święto plonów organizowane jest w Objezierzu, miejscowości bardzo silnie związanej z rolnictwem. To tu działa Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza, a jego absolwenci dają poznać się jako wykwalifikowani specjaliści branży rolniczej. Wśród nich znaleźli się również Marlena Pychyńska z Uścikówca i Krzysztof Tulecki z Pacholewa, pełniący tę ważną i zaszczytną rolę starostów dożynkowych.

 

06.03.12 117

Marlena Pychyńska, prowadzi wraz z mężem Przemysławem gospodarstwo nastawione głównie na produkcję mleka. Na potrzeby chowu bydła Państwo Pychyńscy uprawiają 21 hektarów własnych oraz 15 dzierżawionych. Hodowla Państwa Pychyńskich, spełniająca rygorystyczne wymogi, to 45 krów oraz 43 szt. jałowizny i cieląt. Co drugi dzień z ich gospodarstwa, wyposażonego w nowoczesną halę udojową odbierane jest 2100 litrów mleka. W tym, w pełni zmechanizowanym gospodarstwie efektywnie wykorzystywane są również fundusze zewnętrzne, w tym unijne, z których środki przeznaczane są na zakup nowoczesnego sprzętu. W pracy Państwa Pychyńskich wspierają mieszkający z nimi rodzice, podkreślający iż rolnictwo to dla nich już czteropokoleniowa tradycja. Radosny i kolorowy charakter obejścia zawdzięczają natomiast swoim synom, 5,5 letnim bliźniakom: Damianowi i Marcinowi. Pani Marlena aktywnie angażuje się w działalność społeczną, pełniąc m.in. zaszczytną, ale trudną rolę sołtysa Uścikówca. Zasiada Radzie Kobiet Poznańskiego Okręgowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, a także jest delegatką Wielkopolskiej Izby Rolniczej w powiecie obornickim.

 

06.03.12 029

Sprawny organizator, ambitny przedsiębiorca, otwarty na innowacje, nowoczesny rolnik – te przymioty doskonale opisują dożynkowego starostę – Pana Krzysztofa Tuleckiego. Pan Krzysztof wraz z żoną Magdaleną i rodzicami prowadzi gospodarstwo rolne, o łącznej powierzchni 230 hektarów ziemi (180 własnych oraz 50 dzierżawionych) . Uprawiają rzepak, zboża oraz buraki cukrowe. Państwo Tuleccy specjalizują się również w hodowli trzody chlewnej w cyklu otwartym. W nowoczesnych chlewniach hodują ponad 1500 szt. tuczników. Gospodarstwo szczyci się wyspecjalizowanym i nowoczesnym sprzętem rolniczym, który ułatwia pracę na roli. Pan Krzysztof z sukcesem pozyskuje też środki unijne, po które przed laty odważył się sięgnąć jako pierwszy, dziś na potrzeby obsługi realizowanych projektów zmuszony był przeznaczyć jeden z domowych pokoi, gdzie powstało biuro. Na co dzień dobry mąż i kochający ojciec trójki dzieci: 14. letniej Zosi, 12. letniego Adasia i 5,5. letniej Klary, przekazuje im wartości, które sam wyniósł z rodzinnego domu, domu o ogromnej rolniczej tradycji, pełnego szacunku do ziemi i jej darów, domu przepełnionego uśmiechem i zapachem świeżo pieczonego ciasta z wiśniami. Wśród społeczności Pacholewa rodzina Tuleckich postrzegana jest jako uczynni i sympatyczni sąsiedzi oraz zaangażowani społecznicy.

 

CZEGO NIE WIESZ O OBJEZIERZU…

Objezierze jedna z najbardziej malowniczych wsi gminy Oborniki, miejscowość o niezwykle bogatej, sięgającej XII wieku historii i kulturze. To tu przed laty romantycznego natchnienia szukali Mickiewicz, Niemcewicz, Kraszewski, Syrokomla, czy Pol.

Objezierze szczyci się niezwykłymi walorami krajobrazowymi, ale i silnie zakorzenioną tradycją rolniczą. Współczesne mieszka tu ponad 800 osób. Mieści się tutaj Szkoła Podstawowa im. Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza, którego uczniowie i absolwenci chwalą się licznymi laurami w olimpiadach i konkursach wiedzy rolniczej. Tutejsza parafia św. Bartłomieja skupia mieszkańców kilku okolicznych miejscowości.

W Objezierzu znajduje się także zabytkowy Dom Kultury oraz kompleks sportowy z halą. Turystów wabią liczne zabytki skrywające dawne tajemnice, a także urokliwe tereny, zachęcające do turystyki pieszej i rowerowej.

foto-005

HISTORIA

Po raz pierwszy źródła historyczne wspominają o Objezierzu (jako o Oberzekye) w 1170 r.

Biskup poznański Radwan zapisał szpitalowi przy kościele św. Michała w Poznaniu dziesięciny z wielu wsi, m.in. z Objezierza. Z wsi królewskiej Objezierze stało się wsią klasztorną, a w następnych stuleciach szlachecką. W latach 1386 – 1415 nowym dziedzicem Objezierza został Sędziwój Objezierski, głowa możnego wielkopolskiego rodu. Do licznych historycznych pamiątek, należy kościół parafialny św. Bartłomieja i św. Klemensa powstały z fundacji książęcej lub joannitów poznańskich u schyłku XI lub na początku XII wieku. Przez wieki rozbudowywany ma dzisiaj w swojej architekturze wiele elementów romańskich, późnogotyckich i późnobarokowych.

Nazwa wioski wywodzi się od Jeziora Nałęczowskiego, które rozciągało się w kierunku północno-zachodnim i miało około 2,5 km długości i niespełna 0,5 km szerokości. Przepływająca przez jezioro rzeka Samica Kierska (lewy dopływ Warty) utworzyła przy swoim ujściu dwie mielizny. Na jednej z nich, ludność z wczesnej epoki żelaza kultury łużyckiej zbudowała gród, którego kształt wyłonił się z wód jeziora, gdy zaczęto je osuszać (w latach 1865-1880).

W trakcie badań prowadzonych w latach 1957 i 1960 stwierdzono, że w części południowej grodu łużyckiego, w miejscu gdzie znajdowała się brama, zbudowano niewielki gródek datowany na IX-XI w. Gródek wczesnośredniowieczny w pierwszej fazie istnienia pełnił funkcję grodu rodowego. W wiekach X-XI był ośrodkiem administracyjnym, pełniącym nadzór nad osadami sąsiednimi. Istnienie osad potwierdzają znaleziska w rejonie Kowalewka, Nieczajny i w Ślepuchowie.

Objezierze staje się od około 1187r. własnością joannitów poznańskich, którzy władają wsią do połowy XIVw. Od ok. 1350 r. wieś przechodzi na własność rodu Nałęczów – bocznej gałęzi z Ostrorogu. Nałęczowie byli pierwszymi właścicielami dziedzicznymi Objezierza i zapoczątkowali okres własności ziemiańskiej. Kolejni dziedziczni właściciele przybrali nazwisko „Objezierski” – pochodzące od gniazda rodowego .

Ród Objezierskich herbu Nałęcz wygasł w XVIII w., po którym Objezierze przechodziło na krótko w ręce rodzin Przespolewskich, Zawadzkich, aż wreszcie Węgorzewskich herbu Leszczyc. Ostatni potomek tego rodu gen. Wojciech Węgorzewski, syn Szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zawiera związek małżeński z Anielą Kwilecką. On to w latach 1786-1788 wznosi pałac objezierski, którego wnętrze wykończono w 1792 r. Przypuszczalny budowniczy pałacu to poznański architekt Antoni Hóhne, który dokonuje adaptacji projektu pałacu w Siernikach sporządzonego przez architekta królewskiego Jana Christiana Kamzetera.

Równocześnie z budową pałacu założono park krajobrazowy, pierwotnie ozdobiony typowo romantycznymi altankami, pawilonami o neogotyckich formach wykonanych w drewnie. Posiadając określone cechy charakterologiczne Aniela Węgorzewska zyskała sobie miano oświeconej sawantki. Bardzo szybko przejmuje władania Objezierzem, kierując jego życiem gospodarczym jak i kulturalnym.

Śmierć Węgorzewskiej zapoczątkowała okres długotrwałych i wielowątkowych sporów o majętność objezierską. Dobra te przechodzą ostatecznie do Klemensa Kwileckiego, brata Anieli Węgorzewskiej, a po jego śmierci w ręce jego dzieci. Ostatecznie wieś przechodzi w roku 1828 w ręce Heleny z Kwileckich i jej męża Wincentego Turno.

Wieś z okresu Anieli Węgorzewskiej, a później Turnów było głównym ogniskiem życia kulturalnego oraz idei niepodległościowej na Ziemi Obornickiej. W Pałacu gościli m.in. Julian Ursyn Niemcewicz (1804r. i 1817r.), Stefan Garczyński (1831), a 15 grudnia 1831 roku przyjeżdża do Objezierza Adam Mickiewicz, gdzie spotyka Garczyńskiego. Z rozmów przyjaciół narodził się znany wiersz „Reduta Ordona”. Echa pobytu w Objezierzu znajdziemy w „Panu Tadeuszu”. Postać Adama Turno posłużyła Mickiewiczowi jako pierwowzór Asesora i Rejenta. W siódmej księdze swej epopei poeta wspomina Objezierze:

„…więc z panem Józefem Grabowskim,
który jest rejentu szefem,
A podówczas żył we wsi blisko Objezierza,
Polowaliśmy sobie na małego zwierza.”

Oprócz Mickiewicza w Objezierzu gościli jeszcze: Antoni Edward Odyniec – poeta, tłumacz, Franciszek Wężyk – pisarz i poeta, Wincenty Pol – znany poeta, Narcyza Żmichowska – pisarka, Władysław Syrokomla – poeta, Paweł Edmund Strzelecki – podróżnik, geograf, Józef Ignacy Kraszewski – pisarz i publicysta. Kraszewski upamiętnia swój pobyt w Objezierzu sadząc w parku pamiątkową lipę oraz pisząc wiersz: „O wiosko polska”.

PRZYRODA

W centrum miejscowości znajduje się park krajobrazowy, o powierzchni 8,55 ha i bogatym drzewostanie. Ukształtowanie topograficzne terenu, na którym leży wieś nie jest jednolite. Przeważają niewysokie, rozległe wniesienia, położone od strony zachodniej między płytko wciętą doliną, która powstała w wyniku osuszania bagien pojeziernych. W południowej części wsi przepływa rzeka Samica, która jest dopływem Warty. Obok Samicy znajdują się stawy rybne. Zajmują one powierzchnię około 160 ha i są jednym z większych kompleksów stawów rybnych w Wielkopolsce. Wyniki prowadzonych tu od niedawna regularnych obserwacji ornitologicznych wskazują na wysoką rangę tego terenu jako lęgowiska oraz miejsca odpoczynku dla ptaków w czasie wędrówki. W czasie migracji zatrzymują się tu między innymi bardzo duże stada ptaków siewkowatych. One to w dużej mierze decydują o wysokie randze tego terenu. Niektóre z gatunków zatrzymujących się w na stawach w Objezierzu: biegusy zmienne, biegusy malutkie, piaskowce, siweczki obrożne, bataliony, brodźce śniade, kwokacze, kuliki wielkie, bekasy kszyki, czajki, siewki złota. Można tu zobaczyć duże stada przelotnych kaczek z prawie wszystkich gatunków występujących w Polsce. Stawy te to również bardzo ważne w Wielkopolsce noclegowisko dla gęsi zbożowych i gęsi białoczelnych. W niektóre lata w szczycie przelotu nocuje tu do 10 000 gęsi. W czasie wędrówki zatrzymują się tu stada łabędzi krzykliwych, łabędzi czarnodziobych gniazdujących na dalekiej Syberii. Najliczniejsze są jednak łabędzie nieme, będące tu także gatunkiem lęgowym. Obserwowane w czasie przelotów stada tych ptaków liczyły czasami ponad 200 osobników. Ciekawostka jest, że w lutym 2001 roku obserwowano tu łabędzia niemego z żółtą obrożą oznakowanego w grudniu 1998 r. na rzece Dunaj na Węgrzech, a w maju tego samego roku stwierdzono samicę wodzącą pisklęta, zaobrączkowaną w marcu 1997r. niedaleko miejscowości Varazdin w Chorwacji. We wrześniowe i październikowe wieczory stawy rozbrzmiewają klangorem żurawi, które zlatują się tu na noclegowisko po całodziennym żerowaniu na okolicznych rozległych polach uprawnych. Duże ilości ptaków przyciągają wiele skrzydlatych drapieżników. Obok najczęściej obserwowanych myszołowów, jastrzębi i krogulców czasem można zauważyć znacznie rzadsze ptaki drapieżne. Regularnie widuje się na stawach bieliki (do 4 ptaków jednocześnie), a przy odrobinie szczęścia można zobaczyć polujące drzemliki, a nawet sokoły wędrowne. (źródło: www.salamandra.org.pl)

Obraz 345

 

WYSTAWA ROLNICZA

 Nowoczesne technologie, sprzęt i pojazdy rolnicze, prezentacje instytucji i organizacji odpowiedzialnych za rozwój tej dziedziny – to tylko niektóre elementy wielkiej wystawy rolniczej, która będzie atrakcją tegorocznych dożynek.

Ciekawe pokazy, bogaty asortyment i różnorodność stoisk zainteresują zarówno ekspertów branży rolniczej, producentów rolnych, jak i osoby niezwiązane z rolnictwem.

Wystawcy reprezentowali będą bowiem różne dziedziny branży: technikę – maszyny i pojazdy rolnicze, środki do produkcji; ogrodnictwo, architekturę krajobrazu i ochronę środowiska, a także artykuły spożywcze oraz produkty lokalne i tradycyjne.

Uroczyste otwarcie wystawy planowane jest na godzinę 12:00.

 dożynki wieniec

 

 

ANIMACJE KAMPANII „ODZYSKAJ.KORZYSTAJ” NA DOŻYNKACH GMINNYCH

 

Dodatkową atrakcją podczas Dożynek Gminnych, 6 września, będą wyjątkowe animacje kampanii „Odzyskaj.Korzystaj”. Na uczestników czekać będą bezpłatne warsztaty, konkursy oraz interaktywny park nauki. Chętni mają również możliwość porozmawiania z ekspertem na temat powstające w Poznaniu spalarni odpadów komunalnych.

 Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy do udziału w darmowej zabawie i edukacji ekologicznej przygotowanej przez autorów kampanii „Odzyskaj.Korzystaj” prowadzonej przez Miasto Poznań. Podczas Dożynek Gminnych skorzystać będzie można z wielu unikatowych atrakcji dla całych rodzin m.in. zwiedzić interaktywny park nauki, który wyjaśnia otaczające nas zjawiska fizyczne i biologiczne.

 Osoby, które chcą pobudzić w sobie kreatywność, będą mogły wziąć udział w warsztatach dla całych rodzin. Wspólnie stworzą niepowtarzalny nadruk na eko-torbie, zbudują karmnik dla ptaków lub zrobią własną biżuterię.

 Chętni wezmą udział w quizie wiedzy ekologicznej. Dla wszystkich przewidziane są nagrody. Do dyspozycji uczestników Jarmarku będą również eksperci, którzy odpowiedzą na pytania mieszkańców z zakresu powstającej w Poznaniu spalarni odpadów komunalnych.

 Zapraszamy 6 września od godziny 12:00 do parku przy pałacu Turnów w Objezierzu k. Obornik.

 Wszystkie atrakcje kampanii „Odzyskaj.Korzystaj” są bezpłatne dla uczestników Dożynek.

Więcej informacji o kampanii na stornie www.odzyskajkorzystaj.pl

Animacje kampanii Odzyskaj.Korzystaj_3

 

 

TANECZNY FINAŁ DOŻYNEK!

Polska muzyka dance aktualnie przeżywa swój renesans. Po wielu latach przerwy taneczne rytmy znów stały się modne! Można je usłyszeć w wielu stacjach radiowych, telewizyjnych, czy na klubowych parkietach i rzecz jasna aż trudno wyobrazić sobie bez niej imprezę dożynkową.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom entuzjastów współczesnej muzyki disco na dożynkowej scenie wystąpią aż trzy gwiazdy. Start godzina 19:30!

Bartek Tecław – twórca takich hitów jak „Ona i Słońce”, „Miłość w rytmie disco”, czy „Gwiazda Hollywood”. Obornicki muzyk odnoszący coraz to większe sukcesy na scenie muzyki tanecznej. Spędził on większość swojego życia przy muzyce, która jest jego pasją. Od zawsze grał i znane i lubiane kawałki do tańca. Obecnie tworzy i komponuje swoją muzykę.

10400052_462344473946832_953973393235768660_n

 

Justyna i Piotr zadebiutowali w Sopockiej Operze Leśnej w 1997 r. i od tamtej pory ani na chwilę nie rozstali się z estradą. To jedyny duet w Polsce wykonujący największe włoskie przeboje po polsku. Justyna i Piotr mają w swoim dorobku również wiele przebojów autorskich. Duet wystąpił setki razy na wielkich i mniejszych estradach w Polsce i za granicą. W swoim dorobku mają 7 płyt CD a wśród nich złote i platynowe. W 2015 roku Justyna i Piotr nagrali dwa teledyski i nie mają zamiaru na tym poprzestać. Justynę i Piotra cechuje wieloletnie doświadczenie sceniczne, wspaniały kontakt z publicznością i charakterystyczne brzmienie co jest gwarancją doskonałej zabawy!!! 

Justyna i Piotr2 

 

Paweł Zawieja – charyzmatyczny, pełen energii i pasji wokalista i założyciel formacji „TWO BOYS”, grającej muzykę z gatunku disco/dance. Zespół ten już od 18 lat koncertuje w całej Polsce. Zapraszany jest na małe i duże festiwale disco-polo, koncerty w klubach, eventy itd. Formacja „TWO BOYS” ma na swoim koncie 2 płyty i 3 single, do których zrealizowane zostały zawsze na najwyższym poziomie realizacyjnym teledyski. Dwa z nich – „Makareny nowy ruch” orasz „Do Ciebie po fali” odnotowały ponad milionową oglądalność w serwisie youtube. Niedawno do zespołu dołączyła saksofonistka Iza, energetyzujący DJ Zeus, grający na klawiszach i perkusji Paweł DJ Pablo oraz dwóch entuzjastycznych clowno – szczufdlarzy – Alex i Rafał.

Clipboard01

Plener fotograficzny „Objezierze – każdy widzi je inaczej”

Do Objezierza pojechaliśmy z dużymi, fotograficznymi nadziejami i nie zawiedliśmy się. Dziewięć osób postanowiło zobaczyć to, co na pierwszy rzut oka wydaje się nieciekawe i nie warte uwagi. Po obejrzeniu zdjęć, nie bez powodu do głowy przyszła mi nazwa „Objezierze – każdy widzi je inaczej”. Tak po prostu było. Zdjęcia detali, sielskie krajobrazy i mieszkańcy – to wszystko co udało nam się uchwycić. W Objezierzu spędziliśmy prawie 4 godziny, a nasze karty zapełniały się różnymi ujęciami, z których wybrać mogłem tylko kilkanaście. Rozmowy z mieszkańcami, dzieci, które pokazywały nam okolice, piłkarze Orkanu, wizyta w remizie czy fotografowanie Objezierza z wieży kościoła to tylko niektóre z pomysłów, które wpadły nam do głowy. Na wystawie możecie obejrzeć wszystko to, co Wam znane i to, czego nigdy nie widzieliście. Bo Objezierze każdy widzi inaczej.

Piotr Zarówny

Na scenie będzie też na ludowo…

„Tnie kapela” Recital Kapeli Po Zagonach z Grodziska Wielkopolskiego, a także Obornicka Orkiestra Dęta, Maniewiacy, Rożnowianie i zespół z Objezierza: taki zestaw gwarantuje najlepszą zabawę na ludową nutę.