Aktualności

Bądź fit na Łazienkach – odsłona druga – trening funkcjonalny

Bądź fit na Łazienkach – odsłona druga – trening funkcjonalny

Długi weekend zbliża się wielkimi krokami. Zapowiada się świąteczne grillowanie, lecz Ty boisz się o swoją sylwetkę? Mamy świetną propozycję! W najbliższą niedzielę, 17 sierpnia, punktualnie o godz. 10 spotykamy się na obornickich Łazienkach.

W ramach cyklu „Bądź fit na Łazienkach” zajęcia poprowadzi  trener personalny Krzysztof Nowacki, który zaproponuje łatwy, ale i skuteczny trening funkcjonalny.

Czym jest trening funkcjonalny pytamy instruktora?

„W świecie fitnessu, co chwilę słyszymy o nowych formach ruchu, które dotychczas w naszych salach gimnastycznych były raczej nieznane. Jedną z takich form, jest trening funkcjonalny. Czy jest ta nowa w Polsce przynajmniej forma ruchu i dlaczego staje się aż tak popularna w różnych grupach wiekowych?  Odpowiedź jest bardzo prosta, trening funkcjonalny bazuje na naturalnych ruchach człowieka, skupiając się na prawidłowym ich wykonywaniu.

Przykład? 80% kobiet w różnych grupach wiekowych niemal codziennie wykonuje ćwiczenie znane z siłowni, czyli martwy ciąg. Ktoś powie, facet bredzisz, jak kobieta może wykonywać na co dzień martwy ciąg? Oczywiście, że może i robi to, ale bardzo nieświadomie. Zwykłe bowiem noszenie siatek z zakupami ze sklepu do samochodu, dalej pod domem z samochodu do domu, to nic innego jak martwy ciąg.

Kolejny przykład przysiady. Od najmłodszego wieku aż do naszych seniorów codziennie wykonujemy po kilkadziesiąt przysiadów. Znów ktoś powie, facet zwariował, wcale nie, bowiem każdorazowe siadanie i w stawianie z krzesła, kanapy, fotela, to nic innego jak klasyczny przysiad. Przykład nr trzy to wkładanie przedmiotów do szafy ponad głową, to nic innego jak wyciskanie ciężaru nad głową.

Trening funkcjonalny skupiony jest właśnie na naszych naturalnych ruchach wielostawowych, które nasz organizm oczy się wykonywać od dziecka, jednak w pewnym wieku sztuka ta zanika. Ćwiczenia w treningu funkcjonalnym oparte są na ruchach wielostawowych, wielotaśmowych, które angażują niemal wszystkie mięsnie naszego ciała.  W treningu tym bardzo dużą rolę odgrywają też nasze mięsnie posturalny, czyli tzw. CORE ( ale o tym szerzej za tydzień). Kto może prowadzić zajęcia z treningu funkcjonalnego? Trenerzy sportów siłowych, którzy niedawno robili swoje uprawnienia trenerskie spotkali się już na pewno z treningiem funkcjonalnym, dodatkowo organizowane są m.in. w Poznaniu specjalne kursy doszkalające dla trenerów właśnie z tej dziedziny fitnessu. Pamiętajmy o najważniejszym gdziekolwiek pójdziemy na zajęcia trener zobowiązany jest zrobić z nami przede wszystkim technikę każdego ćwiczenia, bowiem  źle wykonany przysiad, czy martwy ciąg, może doprowadzić do kontuzji kolan i pleców. Dobrze opanowane ćwiczenie może pomóc osobom nawet po 70 do sprawnego siadania i przede wszystkim wstawania z różnych mebli domowych. Pamiętajmy więc, że przysiad zaczynamy od ustawienia nóg na szerokość bioder palcami trochę na zewnątrz. Pierś wypinamy do przodu, napinamy plecy i zaczynamy od charakterystycznego wypięcia naszego kuperka do tyłu. Następnie powoli schodzimy w dół tak jakbyśmy chcieli usiąść tyłkiem na ziemi. Pamiętajmy, że ruch może być niepełny gdy mamy słabo rozciągnięte mięśnie dwugłowe, dlatego nie wykonujmy go na siłę. Wykonując przysiad pamiętajmy o oddychaniu i o tym że kolana nie mogą schodzić nam się do środka, a także o tym, że kolano w swoim ruchu podąża na duży palec naszej stopy i nie może z przodu przekroczyć linii palców.

 

trening