Aktualności

Rajd historyczno-turystyczny „Radzim 2011”

Rajd historyczno-turystyczny „Radzim 2011”

Tegoroczny rajd odbył się w ostatnią majową sobotę. Grupy rajdowe rozpoczęły ten dzień krótkim nabożeństwem w kościele pw. św. Mikołaja w Maniewie. Po otrzymaniu od harcerzy obornickiego hufca kart startowych wyruszyły dwiema wyznaczonymi trasami w kierunku nieistniejącej już dawnej kasztelanii radzimskiej. Trasa piesza biegła od Maniewa w linii prostej do miejsca pozostałości po kasztelanii, a rowerowa dodatkowo przez wieś Gołębowo. Drużyny rajdowe, choć musiały pokonać trudy marszu i piaszczyste wertepy wyznaczonych szlaków, bawiły się świetnie. Na trasie czekały na nich zadania przygotowane przez komendanta rajdu, a prowadzone przez młodzież z ZHP i OOK. Były to np. układanie mozaiki słowiańskiej z drewna na czas, rzucanie dużym kamieniem na odległość, uderzanie kijem w worek zawieszony na gałęzi z zawiązanymi oczyma, chodzenie na szczudłach itp. Na mecie uczestnicy rajdu mogli zobaczyć rekonstrukcję historycznych strojów, oręża i zwyczajów mieszkańców wioski słowiańskiej, którą przygotowała drużyna wojów z Obornik i okolic. Po powrocie z trasy na terenie Szkoły Podstawowej w Maniewie przy współpracy z pracownikami szkoły /nauczycielami, obsługą, Radą Rodziców oraz druga grupą wojów zapaleńców/ zorganizowano zabawy plebejskie. Na wszystkich czekał poczęstunek nie tylko starodawny, ale współczesna grochówka, placki, słodycze jak i wczesne czereśnie, które rozdawała „Słowianka”. Była też możliwość spróbowania walki na miecze, strzelania z łuku i przymierzenia zbroi wojownika i rycerza, wzięcia udziału w wyścigach konnych, przejażdżce bryczką, poławiania ryb, wyrabiania naczyń glinianych, malowania kart z średniowiecznych ksiąg. Dodatkową atrakcją w tym roku były zagrody ze zwierzętami: prosiakami i królikami.

W rajdzie uczestniczyło 210 zorganizowanych w grupy uczestników, którzy z pewnością nie zapomną zabawnych konkurencji na trasie i ciekawych pokazów w Szkole Podstawowej w Maniewie.

W konkurencjach zwyciężyli:
Zadanie przedrajdowe na wykonanie zabawki słowiańskiej:

1. Świetlica opiekuńczo – wychowawcza „Iskierka” przy parafii Bożego Miłosierdzia z Obornik
„Szczeniaczki” przy szkole Podstawowej w Maniewie
2. „Legioniści” G3
3. „ Rodzina Wąsikowskich” z Maniewa
„Krakuły” z Gołębowa
„Mrówki z Dąbrówki” z Dąbrówki Leśnej
„Drużyna Pani Grabowieckiej” z Maniewa

Trasa piesza:
1. „Legioniści” G3
2. „Dzikie Węże” z Maniewa
„Krakuły” z Gołębowa
3. „Rodzina Wąsikowskich” z Maniewa
„Słodkie pierniki” G3

Trasa rowerowa:
1. „Kornik z Obornik” SP 3 p. Żmudzińska
„Maniewskie dziki” z Maniewa
2. „Jastrzębie”  SP 3 p. Dreger
3. „Teosie” p. Klinsporn
„Giganci” z Maniewa i Ocieszyna
Przy okazji Rajdu Rada Rodziców wraz z nauczycielami zorganizowała kwestę z przeznaczeniem na pomoc w leczeniu uczennicy ze szkoły w Maniewie. N ten szczytny celu, zorganizowano m. in. loterię fantową, sprzedaż wypieków, punkt badań medycznych i … wykup „porwanych dam”, które przywiązywano do rytualnego pala na średniowiecznym „stosie”. W kweście uzbierano ponad 2 000 zł.

Szczególne podziękowania:
p. Robertowi Filipiakowi za transport i jabłka do zabaw plebejskich
p. Bromber z Ocieszyna za zorganizowanie zagród ze zwierzętami, słodyczy i nagród dla dzieci
p. Salitra za organizację punktu badań medycznych
p. Michałowi Zagrodnikowi za organizacje grupy wojów na terenie szkoły
p. Henrykowi Waszkowiakowi za niezastąpiony transport  i drewno do zabaw plebejskich
Urzędowi Miejskiemu w Obornikach za gadżety na nagrody
Muzeum Archeologicznemu w Poznaniu za wsparcie merytoryczne i foldery na nagrody
Dowódcy Poligonu Wojskowego Biedrusko za umożliwienie organizacji rajdu na ich terenie.

Organizatorzy

Zobacz relację filmową z rajdu.