Objezierze

Sołtys: Edyta Mikołajczak

W całej historii wieś pojawia się pod różnymi nazwami: Obezerze, Oborowe, Obezar, Obyerze, Obiezycze, Obierze, Obyrzyerze i wiele innych. We wczesnym średniowieczu w Objezierzu stał gród, który stracił na znaczeniu wraz z rozwojem Obornik. W wieku XII i XIII wieś stanowiła własność Zakonu Joannitów. W połowie XIV wieku Objezierze było już własnością rycerską. Pierwszymi właścicielami byli bracia Bronisz i Leonard, herbu Pomian. W drugiej połowie tegoż wieku właścicielami byli już pierwsi Objezierscy, herbu Nałęcz. Ta rodzina posiadała Objezierza przez najbliższe wieki. Przed 1772 rokiem należało ono do rodziny Zawadzkich, następnie do Węgorzewskich. To właśnie przez nich wzniesiony został pałac, który po rozbudowaniu w latach 40-stych XIX wieku zachował się do dzisiaj. W 1822 roku zmarła ostatnia właścicielka z rodziny Węgorzewskich. Majątek przeszedł wtedy przez ręce Kwileckich do Turnów w 1828 roku. Turnowie słynęli z zamiłowania do polskiej kultury, wspierali powstańców i w swoich dobrach gościli wiele osobistości narodowości polskiej z XIX wieku. Majątek zachowali do wybuchu drugiej wojny światowej, kiedy to na swoją siedzibę pałac w Objezierzu wybrał namiestnik Kraju Warty Artur Greiser. Po wojnie pałac, park i folwark uległy nacjonalizacji. Powstał tu PGR i później szkoła, która dzisiaj funkcjonuje jako Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza.

    Oprócz pałacu, w Objezierzu znajduje się bardzo stary kościół. Wybudowany pierwotnie w stylu romańskim na początku wieku XIII po licznych przebudowach i restauracji przetrwał w tym samym miejscu do dzisiaj. Na wyposażeniu kościoła także znajdują się liczne zabytki. Podobnie jest ich więcej w samej wsi.

     W 1931 roku w Objezierzu żyło 607 ludzi zamieszkujących 31 domów. W ciągu kolejnych 90 lat liczba mieszkańców Objezierza wzrosła do 686 w 2023 roku.

    W miejscowości działa oprócz wspomnianej już szkoły średniej im. Adama Mickiewicza, świetlica Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, klub sportowy Orkan Objezierze, oddział Ochotniczej Straży Pożarnej, Towarzystwo Kulturalne Objezierza i Okolic oraz wspólnoty mieszkaniowe.

Objezierze Facebook