Aktualności

Zapraszamy na dożynki

Zapraszamy na dożynki

Tegoroczne Święto Plonów odbędzie się w niedzielę, 4 września w Gołaszynie.

Szanowni Państwo, przed nami Dożynki Gminne 2016. Ten piękny, ludowy zwyczaj zaświadczający o bogatej tradycji polskiej wsi jest rokrocznie niezwykle ważnym wydarzeniem dla mieszkańców naszej gminy, to również często jedyna okazja, aby wspólnie z obornickimi gospodarzami z cieszyć się z pomyślnego zakończenia żniw. Dlatego zachęcam wszystkich do uczestniczenia w tym wyjątkowym święcie. Zapraszam całe rodziny, zapewniając, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Będą wspaniałe atrakcje dla dzieci i ciekawe prezentacje dla nieco starszych oraz dużo dobrej zabawy dla wszystkich. Zapraszam do Gołaszyna!

 

Burmistrz Obornik

   Tomasz Szrama

 

O Gołaszynie słów kilka…

 

To jedna z najbardziej malowniczych miejscowości w gminie Oborniki, położona na skraju lasu, u brzegu Warty, której rozlewiska w tym miejscu są wyjątkowo bogate w rzadką faunę i florę.

Ciekawostką Gołaszyna jest osnuty legendami, 300. letni królewski dąb. Jedna z legend mówi o niemieckich żołnierzach, którzy w czasie II wojny światowej usiłowali przestrzelić drzewo na wylot. Żadnemu z nich jednak się to nie udało.

Historia Gołaszyna sięga 1387 r., kiedy to wieś należała do obornickiej parafii św. Ducha. Jego pierwszym znanym właścicielem był zaś Jan Gołaski z rodu Jastrzębców. W rękach tego rodu majątek przetrwał do XVI wieku. Był tutaj w owych czasach już i młyn, i karczma. Ponad dwieście lat później Gołaszyn stanowił domenę rodziny Swinarskich, którzy postawili zachowany po dziś dzień dwór. Pod koniec XIX wieku Gołaszyn przeszedł w ręce niemieckie, by w 1906 roku stać się znów własnością Polaka – Stanisława Jordana. Dwadzieścia lat później właścicielem był już Tadeusz Korczyński. Po II wojnie światowej i parcelacji gruntów powstała w Gołaszynie spółdzielnia rolnicza.

Większość obszaru sołectwa zajmują lasy oraz grunty orne. Brak przemysłu i okoliczne sosnowe lasy tworzą wspaniały mikroklimat, a prężnie rozwijający się Gołaszyn to jedna lokalizacji z najchętniej wybieranych przez nowo osiedlających się mieszkańców.

 

Młodzi, aktywni, przedsiębiorczy – starostowie dożynkowi

 

Ceremoniom dożynkowym przewodniczą starościna i starosta dożynkowi, którzy tego dnia są przedstawicielami wszystkich rolników, dziękujących za obfitość pól i sadów. Tę zaszczytną funkcję podczas tegorocznego święta plonów objęli Karolina Mróz z Żukowa oraz Marcin Magdziak z Niemieczkowa.

 

Karolina Mróz, prowadzi wraz z mężem Krzysztofem gospodarstwo nastawione głównie na hodowlę bydła. Na jej potrzeby Państwo Mrozowie uprawiają prawie 25 hektarów ziemi, z których większość to kukurydza i łąki. Hodowla Państwa Mrozów składa się z 13 krów mlecznych oraz 71 szt. bydła opasowego. Państwo Mrozowie należą do grupy mleczarskiej, odstawiając 6-9 tys. litrów mleka miesięcznie. W tym, rozwijającym się i dobrze zmechanizowanym gospodarstwie ważną rolę odgrywają też synowie 18-letni Jakub, uczeń technikum rolniczego oraz 16-letni Kamil, który kształci się w zawodzie mechanika – obaj świetnie odnajdują się w obsłudze i naprawach nowoczesnego rolniczego sprzętu, który jest nieodłącznym elementem współczesnego gospodarstwa. Radosny i kolorowy charakter obejścia zawdzięczają natomiast swojej najmłodszej pociesze – 5 letniej Julce. Gospodarstwo Państwo Mrozowie otrzymali od rodziców Pana Krzysztofa, stając się w 2004 roku, jednymi z pierwszych w całym regionie beneficjentów unijnego programu „Młody Rolnik”. Pani Karolina aktywnie angażuje się w działalność społeczną, pełniąc m.in. zaszczytną, ale trudną rolę sołtysa Żukowa. To lubiana sąsiadka i zaradna pani domu.

 

Oddany tradycji, lecz jednocześnie nowoczesny rolnik – te przymioty doskonale opisują dożynkowego starostę – Pana Marcina Magdziaka z Niemieczkowa. Niespełna 29 letni Pan Marcin wraz z żoną Anną prowadzą gospodarstwo rolne, o łącznej powierzchni 60 hektarów (z czego 1/3 to ziemie dzierżawione) reszta jest własnością tego młodego i aktywnego rolnika. Uprawiają rzepak, zboża ziemniaki oraz buraki cukrowe. Państwo Magdziakowie specjalizują się również w hodowli trzody chlewnej w cyklu otwartym. W swych chlewniach hodują rocznie 600 szt. tuczników. Gospodarstwo szczyci się wyspecjalizowanym i nowoczesnym sprzętem rolniczym, który ułatwia pracę na roli. Na co dzień dobry mąż i kochający ojciec dwóch małych chłopców 19-miesięcznego Marka i 5-miesięcznego Dawida. Z nadzieją, iż któryś z nich przejmie po latach ojcowiznę, przekazuje im wartości, które sam niegdyś wyniósł z rodzinnego domu, jego gospodarstwo szczyci się już trójpokoleniowa tradycją. Wśród społeczności Niemieczkowa rodzina Magdziaków postrzegana jest jako sympatyczni sąsiedzi oraz uczciwi gospodarze.

 

Nowoczesne technologie, regionalne smakołyki i subtelne rękodzieło, czyli jarmark dożynkowy 2016

Nowoczesne technologie, sprzęt i pojazdy rolnicze, prezentacje instytucji i organizacji odpowiedzialnych za rozwój tej dziedziny – to tylko niektóre elementy tradycyjnej wystawy rolniczej, która będzie atrakcją tegorocznych Dożynek.

Ciekawe pokazy, bogaty asortyment i różnorodność stoisk zainteresują zarówno ekspertów branży rolniczej, producentów rolnych, jak i osoby zupełnie niezwiązane z rolnictwem. Nie zabraknie bowiem stoisk z rękodziełem, czy lokalnymi smakołykami.

Są dożynki, jest zabawa – muzyczne akcenty Święta Plonów

 Na ludowo…

Obornickie dożynki od lat słyną z tradycyjnego obrzędu w wykonaniu naszych zespołów folklorystycznych. Nie zabraknie go i w tym roku! Na scenie zaprezentuje się Zespół z Objezierza oraz Obornicka Orkiestra Dęta. Dodatkową atrakcją będzie występ zespołu „Zbrucz”, który przyjedzie do nas aż z Tarnopola na Ukrainie.

 

…i w rytmie dance

 Na dożynkowej scenie zaprezentuje się aż dwójka artystów z popularnego nurtu muzyki tanecznej

 

Michał Gielniak

Od wczesnego dzieciństwa śpiewał w gronie rodzinnym, a następnie w chórkach kościelnych. W szkole średniej założył wraz z kolegami zespół rock’n’rollowy pod nazwą Żuki Rock’n’roll Bands. Później współpracował m.in. z Shazzą. Michał Gielniak, znany z takich przebojów jak m.in. ,,Moja droga”, ,,Buzi buzi” czy ,,19 miał lat”.

 

Grupa Karpowicz Family na scenie muzycznej pojawiła się jesienią 2000 roku. Jej założycielem i twórcą jest lider zespołu a zarazem wokalista Zbyszek Karpowicz. Setki koncertów w kraju i za granicą mają wpływ na ich popularność. Muzyka i taniec tej barwnej grupy charakteryzuje się temperamentem i melodyjnością a teksty nie stanowią skomplikowanych do przemyśleń wersów. Program pełen jest kolorów i radości. Swymi koncertami aby nie powiedzieć

małymi spektaklami muzycznymi niosą uśmiech i zadowolenie swym wielbicielom. Ich dorobek artystyczny to dziewięć wydanych płyt CD: „Westchnienie”, „Radość”, „Viva Mexico”, „Kolędy”, „Już taka jesteś”, „Droga do Ciebie” na której znajduje się największy ich przebój – „A kuku”, „Moje przeznaczenie”, „Nektar Szczęścia” oraz „Gdy mamy siebie” Ich wiedeoteka to 35 nagranych teledysków. Obecnie scenę tego zespołu zdobią: Agnieszka Doliszniak, Anna Karpowicz, Karina Morkis, Monika Wieczorek, Barbara Chodun, Helmut Gaweł no i Zbyszek Karpowicz. Nieść ludziom radość i nadzieję – to główne motto zespołu Karpowicz Family.

plakat na dożynki

plan sytuacyjny