Aktualności

Nie bądź obojętny na zaniedbanie!

Nie bądź obojętny na zaniedbanie!

Trwa projekt socjalny pt. “Ramię w ramię”, którego koordynatorem jest pracownik socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej w Obornikach Aldona Pawlik, realizująca specjalizację II stopnia w zawodzie pracownika socjalnego o specjalności “Praca z osobą i rodziną z problemem przemocy”. Celem projektu jest podniesienie świadomości osób starszych i osób niepełnosprawnych z gminy Oborniki na temat problemu przemocy w rodzinie poprzez działania edukacyjne. 

Przemoc w rodzinie jest jednorazowe albo powtarzające się, umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny (tj. osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących), zwłaszcza narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Częstą formą przemocy wobec osób starszych oraz osób niepełnosprawnych, stosowaną przez ich opiekunów lub domowników jest brak działań, a więc zaniedbanie i zaniechanie. Owe działania polegają na niezapewnieniu odpowiedniej opieki, która miałaby zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe osoby zależnej, w tym fizyczne, medyczne i psychiczne. Tym samym jest to forma przemocy, za którą grozi odpowiedzialność karna. Zaniedbanie może przejawiać się między innymi w: niewłaściwym żywieniu (niedożywianiu lub przekarmianiu), zaniedbaniu higieny osobistej, izolacji (pozbawianiu lub utrudnianiu kontaktów z innymi ludźmi), braku kontroli i pozostawianiu bez należytej opieki przez dłuższy czas, zaniedbaniu stanu zdrowia oraz chłodzie emocjonalnym, zaniedbywaniu potrzeb emocjonalnych lub celowym utrudnianiu zaspokojenia powyższych potrzeb.

Innymi rodzajami przemocy są przemoc fizyczna, przemoc psychiczna, przemoc ekonomiczna oraz przemoc seksualna. Przemoc fizyczna to intencjonalne działanie polegające na użyciu siły, powodujące naruszenie nietykalności cielesnej drugiej osoby i prowadzące do urazów poprzez np.: popychanie, uderzanie, policzkowanie, szarpanie, kopanie, natomiast przemoc psychiczna to umyślne zachowanie powodujące naruszenie godności osobistej, poczucie własnej wartości, np.: obrażanie, wyzywanie, krytykowanie, szantażowanie, groźby, upokarzanie, oskarżanie, itp. Przemoc ekonomiczna oznacza działanie mające na celu całkowite uzależnienie finansowe drugiej osoby lub doprowadzenie do sytuacji, w których nie są zaspokajane niezbędne dla przeżycia potrzeby, np.: zabieranie pieniędzy, zmuszanie do zaciągania kredytów, spłacania długów, niszczenia cudzej własności, itp. Za to przemoc seksualna to naruszenie intymności, które polega na zmuszaniu drugiej osoby do aktywności seksualnej wbrew jej woli: wymuszanie pożycia, gwałt, zmuszanie do niechcianych praktyk seksualnych, itp.

Przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie zajmuje się Zespół Interdyscyplinarny w Obornikach. Zespół Interdyscyplinarny, to grupa specjalistów podejmująca współpracę celem udzielenia pomocy rodzinie zagrożonej przemocą. Zadaniami Zespołu jest m.in. zdiagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mające na celu przeciwdziałanie temu zjawisku, inicjowanie działań interwencyjnych, rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym oraz inicjowanie działań wobec osób podejrzanych o stosowanie przemocy.

Jeżeli znasz osoby, które mogą doświadczać tych form krzywdzenia zgłoś swoje podejrzenia właściwym instytucjom (zgłoszenia mogą być anonimowe):

Ośrodek Pomocy Społecznej w Obornikach, ul. Piłsudskiego 76 (tel. 61 29 61 322),

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Obornikach, ul. 11 Listopada 2a (tel. 61 29 73 126),

Komenda Powiatowa Policji w Obornikach ul. Piłsudskiego 54, (tel. 61 29 75 200),                                 

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Obornikach, ul. Piłsudskiego 76, (tel. 61 29 65 777),

Sąd Rejonowy w Obornikach, ul. Piłsudskiego 47 (tel. 61 29 61 711),

Prokuratura Rejonowa w Obornikach, ul. Starorzeczna 2 (tel. 61 29 74 040)

Przedstawiciele ochrony zdrowia (lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny).